Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-01-03

Wybór formy opodatkowania przez przedsiębiorców

Od czego zależy wysokość karty podatkowej? Co wyłącza z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych? Jakich odliczeń można dokonać przy podatku liniowym? Która z form opodatkowania jest korzystniejsza?

Edward Żurański
Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mają do wyboru kilka sposobów opodatkowania przychodów (dochodów) osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wybór sposobu opodatkowania jest ważny, ponieważ przekłada się na wysokość płaconego podatku dochodowego. Dobór formy opodatkowania jest kwestią dość indywidualną, ale można wskazać pewne ogólne założenia, które czynią daną formę mniej lub bardziej korzystną w określonym przypadku.
Karta podatkowa
Karta podatkowa jest zryczałtowaną formą opodatkowania działalności gospodarczej, przy której dochodów nie łączy się z innymi dochodami. Jest to forma, która jest przeznaczona praktycznie dla małych firm, w dodatku wyłączone są z niej niektóre rodzaje działalności gospodarczej. Przykładowo, wyłączone z opodatkowania kartą są firmy zajmujące się handlem paliwami silnikowymi czy sprzedażą napoi o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc. O wyłączeniu z karty decydować również może przekroczenie stanu zatrudnienia.
Opodatkowanie kartą jest uzależnione przede wszystkim od następujących okoliczności:
1) złożenia wniosku (PIT-16) o zastosowanie opodatkowania w tej formie,
2) przy prowadzeniu działalności podatnik nie korzysta z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,
3) podatnik nie prowadzi, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, innej działalności gospodarczej,
4) małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie,
5) podatnik nie wytwarza wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.
Wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej za dany rok podatkowy podatnik składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli podatnik rozpoczyna działalność w trakcie roku podatkowego - przed rozpoczęciem działalności. Jeżeli do 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że prowadzi nadal działalność opodatkowaną w tej formie. W przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej składa jeden ze wspólników. Ułatwieniem dla podatników dokonujących wyboru tej formy opodatkowania jest to, że to urząd skarbowy ustala decyzją wysokość karty. Przy okazji urząd zbada też, czy podatnik może być opodatkowany kartą podatkową. Jeżeli naczelnik urzędu skarbowego stwierdzi brak warunków do zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej, wydaje decyzję odmowną. W tym przypadku podatnik jest obowiązany płacić:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00