Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-01-24

Kiedy można wypowiedzieć umowę o pracę, a kiedy rozwiązać bez wypowiedzenia?

Jakimi przesłankami powinien kierować się pracodawca przy rozwiązywaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia? Jak należy rozumieć termin „ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych”? Co jest uzasadnieniem wypowiedzenia umowy o pracę?

dr Wiktor Cajsel
Zgodnie z art. 30 k.p. umowa o pracę rozwiązuje się m.in. przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem) bądź przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia). W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.
Wypowiedzenie umowy o pracę
Wypowiedzenie umowy o pracę jest podstawowym sposobem prowadzącym do rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, powodującym ustanie stosunku pracy z upływem jego okresu (tzw. okresu wypowiedzenia) i z reguły w terminie ustalonym przez ustawodawcę jako dzień, w którym może nastąpić ustanie stosunku pracy (sobota lub ostatni dzień miesiąca). Okres wypowiedzenia rozpoczyna swój bieg z chwilą dojścia do wiadomości drugiej strony w taki sposób, że mogła się zapoznać z jego treścią (art. 61 k.c. w zw. z art. 300 k.p.).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00