Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-01-24

Obowiązki pracodawcy w związku z przejściem pracownika na emeryturę lub rentę

Jakie obowiązki ma pracodawca w stosunku do pracownika przechodzącego na emeryturę lub rentę? Co powinna zawierać dokumentacja emerytalno-rentowa, by ZUS mógł, na jej podstawie, przyznać świadczenie?

Emerytury i renty
Dariusz Noszczak
Przepisy emerytalno-rentowe nakładają na pracodawcę określone obowiązki w stosunku do pracownika, który zamierza przejść na emeryturę lub wystąpić o rentę z tytułu niezdolności do pracy bądź rentę rodzinną. Na podstawie art. 125 ust. 1 ustawy emerytalnej jest on zobowiązany do:
- współdziałania z pracownikiem w gromadzeniu dokumentacji niezbędnej do przyznania świadczeń,
- wydawania pracownikowi lub organowi rentowemu zaświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń i ich wysokości,
- przygotowania wniosku o emeryturę i przedłożenia go za zgodą pracownika organowi rentowemu nie później niż na 30 dni przed zamierzonym terminem przejścia pracownika na emeryturę,
- przygotowania, za zgodą pracownika, wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy i przedłożenia go organowi rentowemu na 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłków chorobowych,
- poinformowania bezzwłocznie, po śmierci pracownika, pozostałej po nim rodziny o warunkach uzyskania renty rodzinnej, przygotowania wniosku o rentę i przedłożenia go organowi rentowemu.
Takie same obowiązki ciążą również na innych płatnikach składek. Wyjątkiem są zleceniodawcy, osoby fizyczne zatrudniające pracowników, niewypłacające świadczeń z ubezpieczenia chorobowego oraz płatnicy składek, którzy opłacają składkę za siebie i za osoby współpracujące.
Pomoc pracodawcy tylko dla niektórych
Pracodawca ma obowiązek przygotowania wniosku o emeryturę i przedłożenia go za zgodą pracownika organowi rentowemu tylko wówczas, gdy pracownik występuje o przyznanie emerytury na „starych” zasadach. Przypomnijmy, że obecnie funkcjonujący system emerytalny różnicuje sposób ustalania prawa do tego świadczenia. Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. mogą przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz po udowodnieniu okresów składkowych i nieskładkowych w łącznym wymiarze co najmniej 20 lat dla kobiet lub 25 lat dla mężczyzn. Ponadto obowiązujące przepisy przewidują dla tej kategorii ubezpieczonych kilka możliwości uzyskania tzw. wcześniejszej emerytury. Prawo do otrzymania emerytury na „starych” zasadach przysługuje również - po spełnieniu określonych dodatkowych warunków - osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00