Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-08-08

Jak zaskarżyć decyzję ZUS?

Jaka powinna być forma i treść odwołania od decyzji ZUS? Czy wszystkie decyzje ZUS mogą podlegać zaskarżeniu w drodze odwołania? W jakim terminie można wnosić odwołanie?

Mateusz Budyta
Przedmiotem wydawanych przez ZUS decyzji są indywidualne sprawy dotyczące w szczególności zgłaszania do ubezpieczeń społecznych, przebiegu ubezpieczeń, ustalania podstawy wymiaru składek i ich poboru, umarzania należności z tytułu składek, ustalania uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych czy wymiaru świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych o prawach i obowiązkach ubezpieczonych i płatników składek rozstrzyga wydając decyzję w trybie określonym przepisami ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 z późn.zm.) oraz ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn.zm.).
Zakres zaskarżenia odwołaniem
Strona (płatnik składek, ubezpieczony) niezadowolona z zawartego w decyzji ZUS rozstrzygnięcia ma prawo odwołać się od niej do właściwego sądu w terminie i na zasadach określonych w przepisach ustawy z 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. Nr 43, poz. 296 z późn.zm.). Odwołanie do sądu zainteresowanemu przysługuje również w razie bezczynności ZUS, a więc w przypadku, gdy ZUS w terminie 2 miesięcy, licząc od dnia zgłoszenia wniosku o świadczenie lub inne roszczenie, nie wydał stosownej decyzji.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00