Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2006-03-28

Odpowiedzialność materialna pracowników. Komentarz, wzory pism, orzecznictwo, akty prawne

Aleksander Stuglik
1. Wprowadzenie
Niniejsze opracowanie ma w zamyśle autora stanowić podręczną, praktyczną pomoc zarówno dla pracodawców, ich służb kadrowych i administracyjnych, którzy na co dzień stykają się z koniecznością ochrony mienia stanowiącego własność pracodawcy, jak i dla pracowników objętych regulacjami kodeksowej odpowiedzialności materialnej.
Pojęcie mienia, którym posługuję się w niniejszym opracowaniu, rozumiem zgodnie z art. 44 kodeksu cywilnego jako własność i inne prawa majątkowe1.
Oczywiście, ochrona mienia pracodawcy ma charakter wieloaspektowy. Realizuje się ona poprzez przepisy różnej rangi, które zostały usytuowane w wielu miejscach polskiego systemu prawnego. Do przepisów znajdujących zastosowanie dla ochrony mienia pracodawcy zaliczymy bowiem zarówno przepisy należące do prawa karnego, jak i do szeroko pojmowanego prawa własności przemysłowej czy wreszcie prawa pracy2. Dodatkowo wskazać możemy na przepisy chroniące własność pracodawcy zamieszczone w kodeksie cywilnym, których zastosowanie w stosunkach pracowniczych jest zresztą ograniczone.
Niniejsza publikacja zawiera komentarz praktyczny poświęcony przede wszystkim zagadnieniom odpowiedzialności pracowników uregulowanej w kodeksie pracy, jako że ten rodzaj odpowiedzialności ma znaczenie dominujące. Inne aspekty odpowiedzialności, jaką mogą ponieść pracownicy wobec pracodawcy, zostały omówione jedynie pobieżnie, jednak na tyle wyraźnie, ażeby pracodawca wiedział o możliwości wykorzystania i tych przepisów dla ochrony swojego majątku. Niezbędnym elementem niniejszej publikacji są również wzory pism, zarówno ze stosunku pracy jak i pism procesowych, które mogą zostać wykorzystane dla lepszego zabezpieczenia interesów pracodawcy. Dla służb kadrowych oraz prawników interesujące będzie bogate orzecznictwo sądowe zamieszczone w publikacji, które uwzględnia wypowiedzi zarówno wcześniejsze, jak i te najnowsze. Wreszcie, dla zapewnienia niniejszej pracy samowystarczalności, postanowiłem dołączyć do niej wyciągi z tych aktów prawnych, które są przydatne ze względu na realizację ochrony mienia. Całość jest zatem kompletnym zbiorem informacji prawnej z omawianej dziedziny prawa.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00