Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-03-03

Związki krytykują zmiany w ubezpieczeniach społecznych

Poprawki dotyczące tzw. czerwcowych emerytów, ubezpieczenia chorobowego i ubankowienia wypłat świadczeń proponowane przez resort rodziny budzą wątpliwości związkowców

DGP dotarł do uwag, które związki zgłosiły do projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Dokument na początku lutego trafił do konsultacji społecznych.

Czerwcowi emeryci

W projekcie znalazły się rozwiązania, które mają spowodować, że złożenie wniosku o emeryturę w czerwcu wreszcie nie będzie oznaczało niższego świadczenia. Obecnie zróżnicowanie wysokości kwoty w zależności od miesiąca złożenia wniosku wynika ze sposobu przeprowadzenia waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego, będących podstawą obliczenia emerytury przez ZUS. Zgodnie z art. 25 i 25a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 291 ze zm.) w przypadku ustalania wysokości emerytury w okresie od stycznia do maja i od lipca do grudnia danego roku składki zapisane na koncie ubezpieczonego po 31 stycznia roku, za który przeprowadzono ostatnią waloryzację roczną, podlegają dodatkowo również waloryzacjom kwartalnym. Natomiast w przypadku ustalania wysokości emerytury w czerwcu kwota składek poddana ostatniej waloryzacji rocznej nie podlega dodatkowym waloryzacjom kwartalnym. W konsekwencji przejście na emeryturę w tym miesiącu może być mniej korzystne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00