Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-01-25

PROBLEM

Jak uwzględnić w zasiłku nagrodę roczną, gdy zmieniono wymiar czasu pracy

Pracownik w wieku poniżej 50 lat zachorował w styczniu br. Jest to jego pierwsza w tym roku niezdolność do pracy. Ma prawo do wynagrodzenia chorobowego za pięć dni zwolnienia lekarskiego. Na jego wynagrodzenie składają się: pensja zasadnicza 3900 zł, premia miesięczna w wysokości 15 proc. wynagrodzenia za czas przepracowany oraz nagroda roczna w wysokości od 3 do 7 proc. wypłaconego zasadniczego wynagrodzenia za pracę. W lutym 2022 r. wypłacono nagrodę za 2021 r. w wysokości 1872 zł. Jednak od 1 lipca 2022 r. pracownik przeszedł z połowy etatu na trzy czwarte (wcześniej zarabiał 2800 zł). Jak obliczyć podstawę wymiaru i wysokość wynagrodzenia chorobowego?

odpowiedź

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za styczeń 2023 r. będzie stanowiła suma przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi za okres od lipca do grudnia 2022 r., tj. po zmianie etatu, oraz jedna szósta kwoty nagrody rocznej w kwocie przypadającej za pełne miesiące kalendarzowe po zmianie wymiaru czasu pracy, tj. za okres od lipca do grudnia 2022 r. [ramka]

Ile do wypłaty

Pracownik do 30 czerwca 2022 r. był zatrudniony w wymiarze połowy (0,5) etatu, natomiast od 1 lipca 2022 r. jest zatrudniony w wymiarze trzech czwartych (0,75) etatu. W styczniu 2023 r. przez pięć dni chorował. Oprócz wynagrodzenia miesięcznego w wysokości 3900 zł ma także prawo do premii miesięcznej – 585 zł (3900 zł x 15 proc.) oraz nagrody rocznej, do której nie zachowuje prawa za okresy orzeczonej niezdolności do pracy. Podstawę wymiaru należnego pracownikowi świadczenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące po zmianie wymiaru czasu pracy, tj. za okres od lipca do grudnia 2022 r. Do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za ten okres należy jeszcze doliczyć jedną szóstą nagrody rocznej w kwocie przypadającej za pełne miesiące kalendarzowe po zmianie wymiaru czasu pracy, tj. za okres od lipca do grudnia poprzedniego roku. Pracownik otrzymał nagrodę roczną za rok poprzedni w kwocie 1872 zł. Kwota nagrody rocznej przypadająca na okres od lipca do grudnia poprzedniego roku wynosi 1123,20 zł i została obliczona następująco:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00