Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-02-21

Co oznacza dla zleceniobiorców wykonujących kilka umów zmiana minimalnego wynagrodzenia

Zleceniobiorca wykonuje w lutym 2023 r. dwie umowy zlecenia. Pierwszą od 1 lutego, z wynagrodzeniem 1800 zł, a drugą, z której przychód wyniesie 1500 zł, od 21 lutego. Jakim ubezpieczeniom będzie podlegać?

odpowiedź

W lutym osoba ta podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym oraz zdrowotnemu z obu umów.

Od 1 stycznia 2023 r. wzrosło miesięczne minimalne wynagrodzenie za pracę i chociaż dotyczy ono wyłącznie pracowników, to ma również wpływ na charakter ubezpieczeń z umowy zlecenia. Jeżeli zleceniobiorca ma jednocześnie inne tytuły do ubezpieczeń, to może się okazać, że zmianie uległa jego dotychczasowa sytuacja ubezpieczeniowa.

Chorobowe dobrowolne

Umowa zlecenia jest umową starannego działania. Przez umowę zlecenia osoba, która przyjmuje zlecenie, zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla osoby dającej zlecenie. Ten rodzaj umowy cywilnoprawnej stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowego, wypadkowego oraz zdrowotnego. Wykonawca umowy zlecenia jest objęty obowiązkiem ubezpieczeń od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy.

Z kolei ubezpieczenie chorobowe ma charakter dobrowolny. Zleceniobiorca zostanie objęty tym ubezpieczeniem od dnia wskazanego we wniosku, o ile zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00