Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2023-06-29

Poradnia BHP

  • Czy przy sprzedaży starej maszyny należy dostosować ją do minimalnych wymagań z zakresu bhp
  • Dlaczego niedopuszczalna jest sytuacja, w której pracownik i jego przełożony nie posługują się tym samym językiem
  • Czy pracownicy mają obowiązek pisemnego potwierdzania, że zapoznali się z instrukcjami bhp
  • Kto w zakładzie pracy powinien zatwierdzać dokumenty ustanawiające zasady bhp

Planujemy oddać wysłużoną, ale wciąż sprawną maszynę (frezarkę), w zamian za jej wywiezienie. Nie mamy żadnej dokumentacji tej maszyny, bo w naszym zakładzie jest od ok. 40 lat, a przez ostatnie kilkanaście stała nieużywana. Czy przy sprzedaży musimy ją dostosować do minimalnych wymagań z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy?

W opisanej sytuacji przekazujący nie ma obowiązku dostosowania maszyny do minimalnych wymagań z zakresu bhp. Odpowiedzialność za ocenę i ewentualne modyfikacje w zakresie bezpieczeństwa ciąży na podmiocie wprowadzającym maszynę do ponownego użytkowania, o czym warto wspomnieć w umowie darowizny. Taki wniosek można wysnuć z obowiązujących przepisów.

Zgodnie z art. 215 kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany zagwarantować, aby stosowane maszyny i inne urządzenia techniczne zapewniały bezpieczne i higieniczne warunki pracy, w szczególności zabezpieczały pracownika przed urazami, działaniem niebezpiecznych substancji chemicznych, porażeniem prądem elektrycznym, nadmiernym hałasem, działaniem drgań mechanicznych i promieniowania oraz szkodliwym i niebezpiecznym działaniem innych czynników środowiska pracy, a także uwzględniały zasady ergonomii. Ponadto, zgodnie z par. 51 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, maszyny i inne urządzenia techniczne powinny spełniać wymagania bhp – określone w odrębnych przepisach – przez cały okres ich użytkowania. Montaż, demontaż i eksploatacja maszyn, w tym ich obsługa, powinny odbywać się przy zachowaniu wymagań bhp oraz ergonomii, uwzględniających instrukcje zawarte w dokumentacji techniczno-ruchowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00