rozliczenia
Można już zaoszczędzić na PCC od mieszkania lub domu
Od dziś przy zakupie pierwszego mieszkania lub domu na rynku wtórnym nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. To oszczędność rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Eksperci wyjaśniają, w jakich sytuacjach zwolnienie przysługuje, a w jakich nie
Dziś, 31 sierpnia 2023 r., wchodzi w życie nowelizacja z 26 maja 2023 r. ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1463).
– Wprowadzone tą ustawą zwolnienie z PCC może wpłynąć na zwiększenie zainteresowania nabyciem mieszkania na rynku wtórnym – zwraca uwagę Justyna Bauta-Szostak, doradca podatkowy, radca prawny i partner w zespole nieruchomości MDDP. Na rynku pierwotnym nie, ponieważ nabycie lokalu od dewelopera nie podlega PCC.
Albo VAT, albo PCC
Przypomnijmy, że o tym, jaki podatek płaci nabywca, decyduje to, czy kupuje on mieszkanie na rynku pierwotnym (od dewelopera), czy na rynku wtórnym (od innej osoby).