Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-11-16

orzecznictwo

TK: trzeba zwaloryzować świadczenia czerwcowych emerytów

Trybunał Konstytucyjny uznał, że pominięcie przy nowelizacji przepisów osób przechodzących na emeryturę przed 2021 r. jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Wyrok nie obejmuje jednak wszystkich poszkodowanych. Problem i koszty jego rozwiązania będzie teraz musiał udźwignąć nowy rząd

Wczoraj, 15 listopada, Trybunał Konstytucyjny orzekł w sprawie czerwcowych emerytów, którzy nie skorzystali na nowelizacji z 2021 r. Miała ona rozwiązać problem, który polegał na tym, że osoby przechodzące na emeryturę w czerwcu dostawały świadczenia emerytalne bez kwoty waloryzacji. Sprawa została rozpatrzona pod sygn. P 7/22.

Orzeczenie TK odnosi się do przepisów wprowadzonych we wrześniu 2021 r., które naprawiły błąd ustawodawcy dotyczący emerytur przyznawanych w czerwcu, przez co nie można było uwzględnić waloryzacji kwartalnej. Trybunał uznał, że regulacje te są niezgodne z konstytucją w zakresie, w jakim pomijają emerytury przyznane na wniosek zgłoszony przed 1 czerwca 2021 r. Orzeczenie TK nadal jednak nie rozwiązuje całkowicie problemu czerwcowych emerytur i pozostawia nowemu rządowi twardy orzech do zgryzienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00