Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Zasady dokonywania wypłat z pracowniczych programów emerytalnych

Zasady dokonywania wypłat z pracowniczych programów emerytalnych

Pracowniczy program emerytalny – dodatkowe zabezpieczenie emerytalne pracowników w ramach trzeciego filaru systemu ubezpieczeń społecznych – zakłada gromadzenie w formie składek oszczędności pracowników i ich wypłatę po przejściu na emeryturę. Od tak określonej reguły istnieją wyjątki. Uczestnik programu ma niekiedy możliwość uzyskania swoich oszczędności wcześniej, w okresie aktywności zawodowej. Szczegółowe zasady dokonywania wypłat określa ustawa z 22 sierpnia 1997 r. o pracowniczych programach emerytalnych (j.t. Dz.U. z 2001 r. poz. 623).

SPOSOBY WYPŁATY ŚRODKÓW ZGROMADZONYCH W PRACOWNICZYM PROGRAMIE EMERYTALNYM

Ustawa wymienia trzy zasadnicze sposoby szeroko rozumianego wypłacenia środków gromadzonych w pracowniczym programie emerytalnym.

Przez wypłatę sensu stricte należy rozumieć przekazanie uczestnikowi programu, wskazanym przez niego uposażonym lub spadkobiercom oszczędności zgromadzonych na koncie uczestnika prowadzonym przez instytucję finansową zarządzającą środkami w ramach pracowniczego programu emerytalnego. Z wypłatą wiąże się zwykle definitywne zakończenie oszczędzania na prywatną emeryturę z trzeciego filaru. Wyjątkowo (o czym dalej) pracownik będzie uprawniony, mimo uzyskania wypłaty, do rozpoczęcia oszczędzania na nowo w ramach innego pracowniczego programu emerytalnego. Przez wypłatę transferową należy zasadniczo rozumieć przeniesienie środków zgromadzonych przez uczestnika do innego pracowniczego programu emerytalnego.

Transfer zostanie zwykle dokonany w związku ze zmianą pracy i przystąpieniem do programu emerytalnego prowadzonego przez nowego pracodawcę. Od tak określonej reguły można wskazać wyjątek. W przypadku zmiany formy pracowniczego programu emerytalnego albo dokonania w ramach tej samej formy zmiany podmiotu zarządzającego środki zgromadzone dotychczas w starej instytucji finansowej zostaną przekazane do nowej. Wypłata transferowa odbędzie się w ramach tego samego programu emerytalnego ze zmienionym podmiotem zarządzającym. Wypłata transferowa nie będzie się również wiązała ze zmianą pracodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00