Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Wydatki związane z nabyciem i używaniem kas rejestrujących

Na podatnikach sprzedających towary i świadczących usługi ciąży obowiązek stosowania kas rejestrujących. Ich nabycie oraz używanie powoduje istotne skutki w aspekcie rozliczenia podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnicy sprzedający towary i świadczący usługi, w tym również w zakresie handlu i gastronomii, na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących taką działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych, są zobowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących. Obowiązek ten ma charakter bezwzględny, gdyż stosownie do art. 29 ust. 2a ustawy podatnik zobowiązany do ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie może jej dokonywać, jeżeli nie jest możliwa rejestracja tego faktu za pomocą kasy.
Przepisy wprowadzając jako zasadę obowiązek stosowania kas przez podatników VAT, przewidują jednak wiele zwolnień od tego obowiązku - zarówno przedmiotowych, jak i podmiotowych. Kwestię zwolnień z obowiązku stosowania kas rejestrujących reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z 22 grudnia 2000 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 121, poz. 1295).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00