Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-12-14

Księgowanie strat w towarach handlowych i materiałach (cz. 1)

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej składniki zgromadzonego majątku firmy z wielu przyczyn mogą ulec uszkodzeniu lub w naturalny sposób utracić swą pierwotną wartość. Zjawisko to może dotyczyć różnych składników majątku (środków trwałych, wyposażenia, towarów, materiałów) i może wywoływać różne skutki podatkowe dla przedsiębiorstwa.
Straty mogą także występować w wielu postaciach (jako braki, odpady, ubytki) i - w zależności od przedmiotu prowadzonej działalności gospodarczej - w odmiennym nasileniu.
Dla celów właściwego rozliczenia przedsiębiorstwa z podatku dochodowego od osób fizycznych należy zauważyć, iż niewłaściwe i nieracjonalne postępowanie podatnika w zakresie udokumentowania i ewidencjonowania takich strat może w ostateczności doprowadzić nawet do oszacowania przychodów przez organy podatkowe, dlatego też problemu powyższego z pewnością nie można lekceważyć.
Przedstawione w artykule uwagi dotyczyć będą przyczyn powstawania strat w towarach handlowych i materiałach firm prowadzonych przez osoby fizyczne i ich skutków dla prawidłowego rozliczenia z podatku dochodowego dla osób fizycznych korzystających z ogólnych zasad rozliczenia określonych w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz sposobów ewidencjonowania strat w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00