Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2007-08-04

VAT w ordynacji podatkowej od 1 stycznia 2003 r.

1 stycznia 2003 r. wchodzi w życie nowela do ustawy - Ordynacja podatkowa na mocy ustawy z 12 września 2002 r. (Dz.U. Nr 169, poz. 1387). W znowelizowanej ordynacji znalazła się pewna liczba uregulowań dotyczących wyłącznie VAT.

Określają one w szczególności:
• zaprzestanie wykonywania czynności przez oddział (zakład) osoby prawnej,
• termin przedawnienia dodatkowego zobowiązania,
• konsekwencje zastosowania się podatnika do interpretacji Ministerstwa Finansów lub urzędu skarbowego,
• zażalenie na postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu VAT.
W dalszej części zostaną szczegółowo przedstawione te nowe uregulowania.
ZAPRZESTANIE WYKONYWANIA CZYNNOŚCI PRZEZ ODDZIAŁ (ZAKŁAD) OSOBY PRAWNEJ
Do najistotniejszych uregulowań z punktu widzenia VAT należy określenie w znowelizowanym art. 93 § 3 Ordynacji skutków zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT przez oddział (zakład) osoby prawnej. Uregulowanie to jest tym istotniejsze, iż wyłącznie na potrzeby VAT oddziały (zakłady) osoby prawnej mogą być samodzielnymi podatnikami tego podatku. Otóż, według nowego przepisu, osoba prawna przejmująca zakład (oddział) samodzielnie sporządzający bilans wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przejmowanego zakładu (analogicznie do osoby prawnej powstałej w wyniku łączenia się osób prawnych, osobowych spółek handlowych oraz osobowych i kapitałowych spółek handlowych).
Aby istota nowego uregulowania była dla Czytelników w pełni zrozumiała, należy przypomnieć art. 5 ust. 2 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, który umożliwia uzyskanie przez oddział (zakład) osoby prawnej statusu samodzielnego podatnika VAT. Uzyskanie tego statusu zostało uzależnione (jeżeli oczywiście zostaną spełnione warunki, o których mowa w dalszej części) od woli osoby prawnej. Oznacza to, że organy podatkowe nie mają jakiejkolwiek możliwości zobligowania osoby prawnej do tego, aby jej oddział (zakład) stał się samodzielnym podatnikiem VAT. Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o VAT samodzielnym podatnikiem tego podatku może być oddział (zakład) osoby prawnej, jeżeli zostaną spełnione następujące warunki:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00