Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2007-01-30

CO ZROBIĆ, GDY BRAK ŚRODKÓW NA ZOBOWIĄZANIA PUBLICZNO-PRAWNE CZY SPŁATĘ KREDYTU?

Przedsiębiorca, stojący przed problemem zachowania płynności finansowej, może skorzystać z szeregu instrumentów prawnych, które pozwolą na przetrwanie najtrudniejszych momentów gospodarczych. Instrumenty te polegają zarówno na pozyskiwaniu środków finansowych, jak i na uzyskaniu różnego typu zwolnień od ciążących zobowiązań. Pierwsza z form pomocy wymaga od przedsiębiorcy najczęściej rozwoju aktywności gospodarczej, polegającej m.in. na tworzeniu nowych miejsc pracy czy wdrażaniu programów rozwojowych firmy. O tego typu działaniach przedsiębiorca powinien myśleć jeszcze w czasach koniunktury, kiedy firma rozwija się i spełnia warunki przewidziane dla pozyskiwania tej pomocy. W przypadku firm, które już znalazły się w trudnej sytuacji gospodarczej, taka forma uzyskania pomocy jest trudno osiągalna, choć nie niemożliwa. Naszą uwagę skoncentrujemy na tych formach umożliwiających odciążenie od zobowiązań, które - jak wskazują statystyki - są bardziej dostępne dla firm przechodzących problemy finansowe.

WARUNKI POMOCY PUBLICZNEJ
Przedsiębiorca, występujący o pomoc finansowaną ze środków publicznych, musi brać pod uwagę przepisy ustawy z 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz.U. Nr 141, poz. 1177). Sama ustawa nie jest naturalnie podstawą do udzielania pomocy, lecz określa jej podstawowe ramy i warunki.
DP RADZI
Przedsiębiorca występujący o pomoc publiczną w formie np. umorzenia zaległości podatkowej musi respektować przepisy ustawy o pomocy publicznej, ale również przepisy dotyczące konkretnej formy pomocy (np. w przypadku umorzenia zaległości podatkowej - przepisy Ordynacji podatkowej).
Przepisy ustawy o pomocy publicznej stosuje się do pomocy udzielanej w dowolnej formie, zwłaszcza zaś:
• dotacji oraz ulg i zwolnień podatkowych,
• dokapitalizowania przedsiębiorców na warunkach korzystniejszych od oferowanych na rynku,
• pożyczek lub kredytów, udzielanych na warunkach korzystniejszych od oferowanych na rynku,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00