Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Nowe zasady rozliczania podróży służbowych

Od 1 stycznia 2003 r. zmieniły się zasady określania wysokości należności wypłacanych pracownikom z tytułu podróży służbowej. Pewne innowacje wprowadzono również do przepisów podatkowych.

1 stycznia 2003 r. utraciły moc dotychczas obowiązujące rozporządzenia w sprawie zasad ustalania oraz wysokości należności z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza jego granicami. Obecnie obowiązujące rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. (Dz.U. Nr 236, poz. 1990 i 1991) dotyczą tylko pracowników zatrudnionych w państwowych lub samorządowych jednostkach sfery budżetowej. Nie oznacza to jednak, iż osobie zatrudnionej u prywatnego pracodawcy należności takie już nie przysługują. W art. 775 § 1 Kodeksu pracy wyraźnie stwierdzono, iż pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Tak więc wypłata należności z tytułu podróży służbowej przysługuje pracownikom zatrudnionym zarówno w jednostce sfery budżetowej, jak i u pracodawcy prywatnego.
JAKIE ZASADY WYBRAĆ
Od 1 stycznia 2003 r. pracodawcy spoza sfery budżetowej, wypłacający należności z tytułu podróży służbowej, mają dwie możliwości:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00