Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Sprzedaż na raty

Sprzedaż na raty to szczególny rodzaj umowy sprzedaży. Sprzedażą na raty jest dokonana w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedaż rzeczy ruchomej osobie fizycznej za cenę płatną w określonych ratach, jeżeli według umowy rzecz ma być kupującemu wydana przed całkowitym zapłaceniem ceny. Nie mamy jednak do czynienia ze sprzedażą ratalną, gdy kupujący nabył rzecz w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa.
Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie skutków umowy sprzedaży na raty, uregulowanej w art. 583-588 kodeksu cywilnego, w zakresie podatku od towarów i usług. Omówimy sprzedaż na raty dokonywaną bezpośrednio przez podatnika VAT niekorzystającego ze zwolnienia, określonego w art. 14 ust. 1 pkt 1 lub art. 14 ust. 5 i 6 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), obowiązanego do rejestrowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej. Pominięte zostaną skutki pobrania części zapłaty przed wydaniem rzeczy.
MOMENT POWSTANIA OBOWIĄZKU PODATKOWEGO
W przypadku sprzedaży na raty obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania rzeczy ruchomej będącej przedmiotem tej umowy, nie zaś z chwilą płatności poszczególnych rat. Należy pamiętać, że jeśli sprzedaż powinna być potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu od dnia wydania.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00