Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-06-05

VAT w eksporcie i imporcie

Import towarów

Pojęcie importu towarów

Przez pojęcie import towarów należy rozumieć przywóz towarów na polski obszar celny, w tym również w wykonaniu czynności określonych w art. 16 ustawy (np. umowy komisu). Definicja wyrażenia „polski obszar celny” zawarta jest w art. 3 § 1 pkt 13 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. – Kodeks celny (Dz.U. nr 23, poz. 117 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2001 r. nr 29, poz. 320). Zgodnie z tą regulacją, polskim obszarem celnym jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Obejmuje on również wolne obszary celne, składy wolnocłowe i składy celne utworzone na terytorium Polski. W związku z tym również wprowadzenie towaru do składu celnego oraz do wolnego obszaru celnego stanowi import towarów w rozumieniu ustawy o podatku VAT. W tym ostatnim przypadku nie powstaje jednak obowiązek podatkowy VAT, gdyż nie powstaje dług celny.

Import towarów jest czynnością faktycznego przywozu niezależnie od istnienia bądź nieistnienia tytułu prawnego (inaczej niż w eksporcie towarów). Importem towarów jest więc m.in. przywóz towarów:

l

będących majątkiem importera (np. przywieziony w ramach przesunięć towarów pomiędzy poszczególnymi oddziałami podatnika),

l

będących przedmiotem umowy leasingu, najmu, pożyczki itp.,

l

przywiezionych w celu przetworzenia lub przechowania,

l

stanowiących aport lub wkład do spółki.

Podatnicy VAT

Podatnikami podatku VAT w przypadku importu towarów są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, na których ciąży obowiązek zapłaty cła również w przypadku, gdy na podstawie odrębnych przepisów importowany towar jest zwolniony od cła lub cło na towar zostało zawieszone w części lub w całości albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną. Podatnikami są także osoby uprawnione do korzystania z procedury obejmującej uszlachetnianie czynne, odprawę czasową, przetwarzanie pod kontrolą celną, w tym również osoby, na które (zgodnie z odrębnymi przepisami) zostały przeniesione prawa i obowiązki związane z tymi procedurami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00