Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-09-18

Skuteczne metody zabezpieczenia wierzytelności

Zabezpieczenia bankowe

Gwarancja bankowa

Istota

Gwarancja bankowa jest uregulowana w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz.U. nr 140, poz. 939 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2001 r. nr 8, poz. 64 – zwane dalej p.b.) oraz w zarządzeniu nr 4/98 Komisji Nadzoru Bankowego z dnia 30 czerwca 1998 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania przez banki gwarancji bankowych i poręczeń (Dz.Urz. NBP nr 18, poz. 39 – zwanego dalej zarządzenie), a także w regulaminach bankowych.

Zgodnie z art. 81 p.b., gwarancją bankową jest jednostronne zobowiązanie banku-gwaranta, że po spełnieniu przez podmiot uprawniony (beneficjenta gwarancji) określonych warunków zapłaty, bank ten spełni świadczenie pieniężne na rzecz beneficjenta gwarancji – bezpośrednio albo za pośrednictwem innego banku. Udzielenie przez bank gwarancji bankowej następuje na zlecenie podmiotu, który takie zabezpieczenie chce uzyskać (art. 80 p.b.).

Gwarancję bankową cechuje abstrakcyjność, co oznacza, że jest ona niezależna od istnienia umowy zlecenia udzielenia gwarancji stanowiącej przyczynę jej udzielenia oraz od stosunku prawnego, z którego wynika wierzytelność, którą zabezpiecza.

Gwarancja może zabezpieczać wszelkiego rodzaju wierzytelności, zarówno istniejące (wymagalne lub niewymagalne), jak też przyszłe (warunkowe lub bezwarunkowe).

Zlecenie udzielenia gwarancji

Udzielenie gwarancji przez bank następuje na zlecenie podmiotu, który takie zabezpieczenie chce uzyskać (zleceniodawcy). Zgodnie z § 1 ust. 1 zarządzenia, zlecenie udzielenia gwarancji bankowej powinno być udzielone na piśmie i wskazywać w szczególności:

l

nazwę (nazwisko) dającego zlecenie i jego siedzibę (adres),

l

wierzytelność, która ma być zabezpieczona gwarancją,

l

zakres uprawnień i obowiązków banku jako gwaranta,

l

osobę uprawnioną do wykonywania uprawnień z gwarancji (beneficjenta),

l

kwotę, do zapłacenia której będzie zobowiązany bank oraz termin, z upływem którego obowiązek ten wygaśnie,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00