Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-04-16

Opodatkowanie dochodów z kapitałów pieniężnych

Przedmiot wkładu niepieniężnego (zdolność aportowa)
Udziały (akcje) w spółkach handlowych mogą zostać pokryte przez wspólników zarówno wkładem pieniężnym, jak i niepieniężnym (aportem). Aportem jest zatem każdy wkład wniesiony na pokrycie kapitału zakładowego lub akcyjnego spółki, który nie jest wkładem pieniężnym. Przedmiot wkładu niepieniężnego musi charakteryzować się tzw. zdolnością aportową, tzn.:
• być określony w sposób wystarczający dla odróżnienia go od innych rzeczy lub praw,
• być zbywalny (spółka, która otrzymuje wkład, musi posiadać możność dysponowania przedmiotem wkładu niepieniężnego),
• posiadać zdolność bilansową (oznacza to, że wkład może być umieszczony w bilansie spółki po dokonaniu jego wyceny).
Zdolność aportową mają prawa majątkowe o charakterze zbywalnym, gdyż aporty stanowić będą składniki majątku spółki, stanowiącego zabezpieczenie dla zaspokajania roszczeń jej wierzycieli (por. postanowienie SN z 26 marca 1998 r., I CKN 227/97, OSNC z 1998 r. nr 11, poz. 179). Przedmiotem aportu nie może być w szczególności prawo niezbywalne albo świadczenie pracy lub usług (art. 14 § 1 k.s.h.).
Przedmiotem aportu może być w szczególności: prawo własności, prawo użytkowania wieczystego, ograniczone prawa rzeczowe, ustanowienie na rzecz spółki praw używania rzeczy (najemca, dzierżawca lub biorący w używanie), przedsiębiorstwo jako zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych służący do prowadzenia działalności gospodarczej.
Jeżeli przedmiotem wkładu jest przedsiębiorstwo, to sprawozdanie założycieli powinno zawierać sprawozdania finansowe dotyczące tego przedsiębiorstwa za okres ostatnich 2. lat obrotowych, jeżeli zaś przedsiębiorstwo prowadzono krócej niż 2 lata - to za cały okres prowadzonej działalności.
Zarówno wkłady niepieniężne, jak i pieniężne powinny zostać wniesione do spółki jeszcze przed jej zarejestrowaniem. Zgodnie z art. 311 § 1 k.s.h., jeżeli w umowie spółki przewidziane jest wnoszenie wkładów niepieniężnych albo spółka nabywa mienie lub dokonuje zapłaty wynagrodzenia za usługi świadczone w związku z jej powstaniem, założyciele mają obowiązek sporządzenia pisemnego sprawozdania, które powinno obejmować w szczególności:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00