Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-08-05

Działalność socjalna pracodawców

Działalność socjalna pracodawcy jest jedną z jego powinności wobec pracownika. Podejmowanie czynności mających na celu zaspokajanie bytowych, socjalnych oraz kulturalnych potrzeb zatrudnianych osób jest istotnym elementem stosunku pracy zarówno z punktu widzenia pracownika, jak i pracodawcy. Zasadniczą formą wykonywania działalności socjalnej jest powołanie funduszu świadczeń socjalnych. Podstawowym aktem prawnym regulującym ten obowiązek jest ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2002 r. nr 135, poz. 1146).

Stanisław Nowak, Wiesława Moczydłowska, Izabela Rakowska
Stan prawny na 18 lipca 2003 r.
W niniejszym „Poradniku GP” omówiono zasady tworzenia i prowadzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz wypłacania świadczeń urlopowych, a także korzyści i obowiązki pracodawcy związane z prowadzeniem działalności socjalnej w tej formie. Ponadto wskazano, kto może ubiegać się o świadczenia socjalne u pracodawcy oraz jakiego rodzaju świadczenia pracodawca może przyznać z funduszu. Przedstawiono również aspekty podatkowe i ubezpieczeniowe socjalnej działalności pracodawcy z uwzględnieniem orzecznictwa SN oraz stanowiska Ministerstwa Finansów.
Dobra znajomość przepisów dotyczących przyznawania i wypłacania świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pozwoli pracodawcy uniknąć odpowiedzialności za naruszanie praw pracowniczych.
Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest obowiązek pracodawcy - stosownie do możliwości i  warunków - zaspokajania bytowych, socjalnych i kulturalnych potrzeb pracowników (art. 16 k.p.). Zgodnie z art. 94 k.p., pracodawca jest obowiązany zaspokajać w miarę posiadanych środków socjalne potrzeby pracowników.
Prowadzenie działalności socjalnej, chociaż należy do podstawowych obowiązków pracodawcy, określa w zasadzie cel, do którego dążyć powinien pracodawca. Wskazane przepisy kodeksu pracy nie stanowią natomiast podstawy roszczenia pojedynczego pracownika. Takie stanowisko potwierdził SN w wyroku z 15 lipca 1987 r. (I PRN 25/87, OSNC z 1988 r. nr 12, poz. 180), stwierdzając, iż art. 16 i 94 pkt 8 k.p. nie dają pracownikowi prawa podmiotowego do uzyskania od macierzystego zakładu pracy dofinansowania z funduszu socjalnego do indywidualnie wykupionych - poza tym zakładem - wczasów. Nie można natomiast wykluczyć, że charakter roszczeniowy nada niektórym świadczeniom z funduszu socjalnego tzw. prawo wewnątrzzakładowe. Zależy to jednak od postanowień wewnątrzzakładowych aktów, które są niewątpliwie uzależnione od wielkości funduszu socjalnego i liczby pracowników mających potencjalne prawo do korzystania z niego. Podstawowym aktem wewnątrzzakładowym, który reguluje świadczenia z funduszu socjalnego, jest regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00