Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-02-22

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest źródłem potencjalnych korzyści zarówno dla leasingobiorcy, jak i leasingodawcy związanych z możliwością korzystania z przedmiotu leasingu bez obowiązku zapłaty całej wartości przedmiotu jednorazowo. Przepisy podatkowe starają się respektować cywilnoprawne i ekonomiczne założenia leasingu, jednak wprowadzają regulacje, które powodują, że „podatkowa” umowa leasingu różni się od cywilnoprawnej umowy leasingu. Celem przygotowanego materiału jest wskazanie na te różnice i wynikające z nich potencjalne niebezpieczeństwa, z uwzględnieniem nowych regulacji dotyczących opodatkowania umowy leasingu podatkiem od towarów i usług.

Jarosław Chałas
radca prawny, Partner Zarządzający w Kancelarii Chałas i Wspólnicy
Ireneusz Krawczyk
radca prawny w Kancelarii Chałas i Wspólnicy
Leasing w kodeksie cywilnym
Umowę leasingu w kodeksie cywilnym regulują art. 7091-70918. Kodeks, podobnie zresztą jak przepisy podatkowe, nie posługuje się pojęciem „leasingodawca” i „leasingobiorca”, tylko finansujący i korzystający. Zgodnie z kodeksem, przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego. Umowa musi być zawarta na piśmie pod rygorem jej nieważności.
W umowie leasingu to korzystający wskazuje, jaką rzecz chciałby użytkować, często także decyduje, od kogo ta rzecz ma być nabyta.
Właścicielem przedmiotu leasingu w trakcie trwania umowy jest finansujący. Nie odpowiada on za przydatność rzeczy do określonego w umowie używania, jednak ma obowiązek wydać ją w takim stanie, w jakim wydał ją zbywca (dostawca). Warunek ten jest, co do zasady, spełniony, ponieważ korzystający przeważnie sam odbiera przedmiot leasingu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00