Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-06-14

Przewodnik po urlopach

Z tytułu pozostawania w stosunku pracy pracownik ma wiele uprawnień. Jednym z podstawowych jest niezbywalne prawo do odpoczynku. Jest ono realizowane między innymi podczas urlopu wypoczynkowego.

Anna Lerkowska
Stan prawny na 31 maja 2005 r.
Jednak są też inne sytuacje, które powodują, że pracodawca może lub wręcz ma obowiązek udzielić pracownikowi wolnego czasu. Pracownik, poza świadczeniem pracy, może mieć również inne obowiązki wynikające bądź z pełnionych przez niego funkcji (radnego, członka komisji pojednawczej, przynależności do zakładowej organizacji związkowej), bądź z kontynuowanej nauki - zarówno w ramach kursów, jak i zajęć szkolnych. Pracownik może przecież być dawcą krwi, ratownikiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego czy ochotnikiem w Straży Pożarnej i - jak Państwo się przekonają - ma to bardzo duży wpływ na jego wymiar czasu pracy, a ściślej - czasu wolnego. Pracownik może wreszcie przeżywać ważne zdarzenia w życiu osobistym - zawrzeć związek małżeński, świętować narodziny dzieci, żegnać najbliższych zmarłych. Te najważniejsze w życiu każdego człowieka epizody pozostają również pod ochroną przepisów prawa pracy.
Korzystanie jednakże z tych uprawnień przez pracowników dotyka bezpośrednio spraw związanych z funkcjonowaniem zatrudniających ich zakładów pracy i ich organizacją.
O tym, jak godzić interesy obu stron, jak postępować, gdy pracownik „ma wolne”, mówimy w tym numerze „Poradnika”.
Urlop wypoczynkowy
Urlop wypoczynkowy jest uprawnieniem pracownika do corocznego, nieprzerwanego, płatnego zwolnienia od pracy.
Stanowi on realizację prawa pracownika do wypoczynku i służy regeneracji jego sił. Z tego celu wynikają dwie zasady:
• wykorzystywania urlopu wypoczynkowego w naturze
oraz
• niemożności zrzeczenia się prawa do tego urlopu.
Co na to sąd?
Pracownik nie tylko w umowie o pracę, lecz także w czasie jej trwania nie może skutecznie zrzec się prawa do urlopu wypoczynkowego, i to zarówno bieżącego, jak i zaległego, jeśli urlop może jeszcze wykorzystać.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00