Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-02-14

Jak rozstrzygać spory pracownicze

Nie wydaje się możliwe całkowite uniknięcie konfliktów w firmie. Bardzo istotną sprawą jest zatem ich w miarę bezbolesne rozwiązywanie. Powstają one przede wszystkim na tle stosunków między szefem i podwładnymi. Jest to oczywiste, ponieważ zazwyczaj interesy stron stosunku pracy nie są ze sobą zbieżne. Warto zatem zawczasu przygotować się na sytuacje sporne, by wybrnąć z nich bez szwanku i przy możliwie najmniejszym nakładzie sił osiągnąć swój cel.

Adam Muszyński
Stan prawny na 1 lutego 2006 r.
„Poradnik” stanowi kompendium wiedzy o sporach pracowniczych, skupiając się na indywidualnym prawie pracy. I tak zajmujemy się możliwościami pojednania w czasie trwania zatrudnienia, przygotowaniem sporu w sądzie, wreszcie sprawami sądowymi, wyrokami i ich egzekucją. Sądy pracy pozostają bowiem nadal głównym miejscem rozstrzygania sporów pracowniczych, choć ostatnio mogą je zastępować takie instytucje jak arbitraż czy mediacja.
Warto też wiedzieć, że pracownik, decydujący się na sądowe rozwikłanie sporu z pracodawcą, korzysta z istotnych przywilejów. Procedura jest w tym zakresie znacznie uproszczona, a ponadto pracownik jest z mocy prawa zwolniony z uiszczenia kosztów. Co prawda od 2 marca 2006 r. pewnych kosztów nie da się uniknąć, ale tylko przy sprawach powyżej 50 000 zł. Z drugiej strony, pracodawca musi bardzo uważać i rzetelnie udowadniać swoje racje, ponieważ przez lekkomyślność lub niedbalstwo może sprawę przegrać. Cały „Poradnik” jest osadzony w realiach polskiego rynku pracy i sądownictwa, ma zatem wymiar bardzo praktyczny. Wskazujemy na przykłady i konkretne, wzięte z życia sytuacje - wszystko po to, by ułatwić Państwu rozwiązywanie problemów w firmie, umożliwić sprawną pracę i zyskowną działalność.
infoRgrafika
Ugoda i komisje pojednawcze
Przed złożeniem powództwa do sądu warto podjąć próbę polubownego załatwienia sporu. Prawo nawet do tego zachęca, wychodząc z założenia, że strony najlepiej się porozumieją i będą respektować poczynione przez siebie ustalenia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00