Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-09-30

Jak rozliczać wynagrodzenia

Wynagrodzenie jest najistotniejszym (w przypadku stosunku pracy koniecznym) elementem umów o świadczenie pracy. Jednocześnie często stanowi źródło konfliktów między stronami umowy. Pracodawca chciałby wypłacać jak najmniejsze wynagrodzenie, pracownik zaś najczęściej chciałby zarabiać więcej. Tym bardziej dziwi brak legalnej definicji wynagrodzenia - w przepisach k.p. ten bardzo istotny element stosunku pracy nie został bowiem zdefiniowany. Jednak, zważywszy na to, że pracodawca jest silniejszą stroną stosunku pracy i to on zazwyczaj dyktuje warunki, w przepisach zawarto wiele zasad niwelujących przewagę pracodawcy nad pracownikiem, a także szczegółowo określono sposób ustalania wynagrodzenia. Inaczej jest w przypadku stosunków cywilnoprawnych, w odniesieniu do których ustawodawca nie wprowadził szczególnych ograniczeń. Jednak zapisy tych umów (także dotyczące wynagrodzeń) nie mogą być sprzeczne chociażby z zasadami współżycia społecznego. Lukę prawną wypełniają więc orzecznictwo i praktyka.

Stan prawny na 21 października 2010 r.

PAWEŁ ZIÓŁKOWSKI

Opracował PRZEMYSŁAW MAŃKO

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

W tym numerze "Poradnika" skupiamy się na obowiązkach związanych z rozliczaniem wynagrodzeń pracowników, w tym podatku dochodowego i składek ZUS. Czynności te nie zawsze są proste, a błędy w szczegółowych wyliczeniach mogą pracodawcę drogo kosztować, zwłaszcza że w niektórych sytuacjach korekta bywa bardzo trudna.

Wynagrodzenie jako element umowy o pracę

Wynagrodzenie jest koniecznym elementem każdej umowy o pracę. Powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.

Umowa o pracę wśród innych umów

Umowa o pracę jest jednym z rodzajów świadczenia usług. Poza stosunkiem pracy mogą być zawierane takie umowy, jak umowy zlecenia, o dzieło czy kontrakty menedżerskie (umowy o zarządzanie). Stosownie do zasady swobody umów, jest to katalog otwarty - strony mogą wykazać się inwencją twórczą i zawierać umowy spoza powyższego kanonu. Tworząc własne umowy, mogą decydować, czy umowa będzie odpłatna czy nieodpłatna, a jeżeli będzie przewidziane wynagrodzenie - strony mają swobodę w określaniu jego wysokości. Jeżeli jednak skorzystają z umów standardowych, muszą pamiętać, że przepisy wprowadzają tu pewne ograniczenia - choćby stwierdzając, że umowy o pracę i umowy o dzieło są zawsze odpłatne. Ponadto przy umowach o pracę przepisy wprowadzają dolny limit wynagrodzenia, określając kwotę wynagrodzenia minimalnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00