Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-03-08

Amortyzacja w 2003 r. w podatkach i rachunkowości

Amortyzacja: Przewodnik porównawczy po obowiązujących regulacjach podatkowych i bilansowych z zakresu amortyzacji, z uwzględnieniem ewidencji typowych w tym zakresie zdarzeń gospodarczych.
Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne przynoszą korzyści (przychody) na przestrzeni wielu lat, dlatego też wydatki związane z ich pozyskaniem muszą być stopniowo zaliczane do kosztów poprzez dokonywanie odpisów amortyzacyjnych, a nie bezpośrednio, w momencie poniesienia.
Na gruncie przepisów prawa podatkowego najważniejszym zagadnieniem dla przedsiębiorcy jest najkorzystniejsze przełożenie wydatkowanych środków pieniężnych na koszty uzyskania przychodów.
Z kolei z punktu widzenia rachunkowości istotne jest takie rozłożenie amortyzacji majątku, aby została zachowana nadrzędna zasada rachunkowości - rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostki. Jej zachowanie stanowi gwarancję, że sprawozdanie finansowe będzie rzeczywistym odzwierciedlaniem bieżącej kondycji firmy. Jest to tym bardziej istotne, że w wielu przedsiębiorstwach amortyzacja stanowi bardzo znaczący składnik rachunku zysków i strat, znacząco wpływając na wykazywane w bilansie wartości środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Amortyzacja majątku zawsze budziła wiele kontrowersji, ponieważ z jednej strony jest instrumentem odtwarzania majątku w przedsiębiorstwie, a z drugiej - instytucją wykorzystywaną do sterowania wpływami budżetowymi (państwo, w zależności od potrzeb finansów publicznych, decyduje o szybkości zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów).
Na tym tle pojawiają się rozbieżności w ustalonych w przepisach zasadach amortyzacji składników majątkowych do celów podatkowych i bilansowych.
Środki trwałe
Zanim jednostka przystąpi do dokonywania odpisów amortyzacyjnych, musi jednoznacznie rozstrzygnąć, czy dany składnik majątkowy jest środkiem trwałym lub wartością niematerialną i prawną. Tylko składniki zaliczane do tych kategorii podlegają bowiem amortyzacji.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00