Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-09-20

SZKOLENIA, NARADY, WYJAZDY - w ujęciu prawnym, podatkowym i rachunkowym

Szkolenia, narady, wyjazdy: Wspólną cechą szkoleń, narad i wyjazdów jest ich związek z pracą oraz finansowanie przez pracodawcę, z którego korzysta pracownik. Pracownik i pracodawca mają tu określone przywileje, ale i obowiązki. Pracodawca może np. zażądać zwrotu środków przeznaczonych na szkolenie pracownika, który mimo zobowiązania do przepracowania określonego okresu w zamian za sfinansowanie studiów zrezygnował z pracy u tego pracodawcy natychmiast po uzyskaniu dyplomu. Osobny problem stanowią kwestie rachunkowe oraz podatkowe, związane z prawidłowym zaliczaniem wydatków pracodawcy do kosztów uzyskania przychodów.
Przed każdym pracownikiem stoi dziś wiele wyzwań, którym musi on sprostać, np. duża konkurencja na rynku pracy, wysoki poziom bezrobocia, a także wciąż rosnące wymagania pracodawców. W chwili obecnej bardziej niż kiedykolwiek wysokie kwalifikacje i wszechstronne wykształcenie są kluczem do osiągnięcia sukcesu zawodowego. Wszystko to powoduje, że podnoszenie kwalifikacji zawodowych i poziomu wykształcenia postrzegane jest nie tylko jako przywilej pracownika, ale często jako jego obowiązek.
Część I. Dokształcanie i doskonalenie zawodowe pracowników - prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy
Zagadnienie doskonalenia zawodowego znalazło swoje odzwierciedlenie w regulacjach prawnych normujących zasady i formy, w jakich może i powinno się ono odbywać.
Aktem o zasadniczym znaczeniu w tej kwestii jest rozporządzenie w sprawie zasad podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych. Akt ten definiuje podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych jako:
1) kształcenie w szkołach dla dorosłych i szkołach wyższych,
2) kształcenie, dokształcanie i doskonalenie w formach pozaszkolnych.
Może się ono odbywać w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym, w systemie samokształcenia kierowanego, eksternistycznym bądź mieszanym.
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego zarówno w formach szkolnych, jak i pozaszkolnych może być prowadzone na podstawie skierowania zakładu pracy lub bez takiego skierowania.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00