Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2003-12-20

Przewodnik po dokumentach finansowo-księgowych

Prowadzenie rzetelnej księgowości jest niemożliwe bez prawidłowego dokumentowania operacji gospodarczych. Dowody księgowe, będące podstawą zapisów w księgach rachunkowych, muszą odzwierciedlać rzeczywistą istotę transakcji, a także być zgodne z wymogami stawianymi przez przepisy prawa. W niniejszym opracowaniu znajdą Państwo przegląd najważniejszych rodzajów dowodów księgowych, ze szczególnym uwzględnieniem najczęściej popełnianych błędów przy ich sporządzaniu.
Na płycie CD dołączonej do aktualnego numeru pisma znajdą Państwo większość z wymienionych w opracowaniu dowodów księgowych w wersji „aktywnej” (można z nich korzystać bez konieczności łączenia się z Internetem).
Ewidencja operacji gospodarczych jest prowadzona na podstawie dokumentów (dowodów) księgowych. Każdy dowód księgowy musi odpowiadać określonym wymaganiom, a szczególnie powinien zawierać dane niezbędne do odzwierciedlenia dokonanej operacji gospodarczej.
Dokumentacja księgowa to zbiór właściwie sporządzonych dowo- dów księgowych, odzwierciedlających w skróconej formie treść operacji i zdarzeń gospodarczych, podlegających ewidencji księgowej.
Rodzaje dowodów księgowych
Podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej, zwane „dowodami źródłowymi”, wśród których wyróżnia się (art. 20 ustawy o rachunkowości):
• zewnętrzne obce - otrzymane od kontrahentów,
• zewnętrzne własne - przekazywane w oryginale kontrahentom,
• wewnętrzne - dotyczące operacji wewnątrz jednostki.
Podstawą zapisów w księgach rachunkowych są również dowody księgowe sporządzane przez jednostkę na podstawie dowodów źródłowych:
• zbiorcze - służące do dokonania łącznych zapisów zbioru dowodów źródłowych, które muszą być w dowodzie zbiorczym pojedynczo wymienione,
• korygujące poprzednie zapisy,
• rozliczeniowe - ujmujące już dokonane zapisy według nowych kryteriów klasyfikacyjnych.
Jeżeli nie ma możliwości uzyskania zewnętrznych dowodów źródłowych, dotyczących np. zakupu materiałów pomocniczych, kierownik jednostki może zezwolić na udokumentowanie operacji gospodarczych za pomocą księgowych dowodów zastępczych, sporządzonych przez osoby dokonujące tych operacji. Nie może to jednak dotyczyć skupu od ludności metali nieżelaznych oraz operacji gospodarczych, których przedmiotem są zakupy opodatkowane podatkiem od towarów i usług.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00