Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-01-06

Nowe zasady zwolnień grupowych

Zwolnienia grupowe: Od 1 stycznia br. obowiązuje ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Jej przepisy dostosowały w tym zakresie polskie prawodawstwo do prawa Unii Europejskiej. Ustawa ta wprowadziła m.in. nową definicję zwolnienia grupowego, minimalny 30-dniowy okres ochronny poprzedzający zwolnienia pracowników, określiła też obowiązki pracodawcy dotyczące współdziałania z przedstawicielami pracowników i powiatowym urzędem pracy przy przeprowadzaniu grupowych zwolnień.
1 stycznia br. weszła w życie ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Uchyliła ona obowiązującą dotychczas ustawę z 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Nowe przepisy dotyczące zwolnień grupowych dostosowują polskie prawo do standardów unijnych.
Omawiana ustawa inaczej niż do tej pory określa przyczyny zwolnienia pracowników. Dotychczas były to przyczyny leżące po stronie pracodawcy. W chwili obecnej są to przyczyny niedotyczące pracowników. Nie ma przy tym znaczenia, czy przyczyna zwolnienia leży po stronie pracodawcy, czy jest od niego niezależna (np. pożar).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00