Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-11-29

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy

Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika: Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym, gdy pracodawca rażąco narusza podstawowe obowiązki wobec niego. W takim przypadku pracownik ma prawo do odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, jeżeli umowa była zawarta na czas nieokreślony, lub w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni - w przypadku umów terminowych. Jednak w przypadku nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy bez wypowiedzenia to pracownik będzie musiał zapłacić odszkodowanie pracodawcy.
Rozwiązanie umowy przez pracownika bez wypowiedzenia jest szczególnym trybem ustania zatrudnienia. Natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę oznacza, że umowa rozwiązuje się w dniu, w którym druga strona umowy zapoznała się z treścią oświadczenia o jej rozwiązaniu albo miała możliwość zapoznania się z nim.
Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia w dwóch przypadkach określonych w Kodeksie pracy:
• jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe (art. 55 § 1 k.p.) oraz
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00