Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-04-08

Odwołanie członka zarządu spółki kapitałowej

Odwołanie członka zarządu spółki kapitałowej

Ryszard Sadlik

Odwołanie członka zarządu spółki kapitałowej z pełnionej funkcji nie oznacza automatycznie rozwiązania łączącego go ze spółką stosunku pracy. Konieczne jest jeszcze wypowiedzenie mu umowy o pracę lub jej rozwiązanie bez wypowiedzenia z podaniem konkretnej przyczyny uzasadniającej to wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.

Odwołanie członka zarządu spółki kapitałowej z pełnionej funkcji wywiera istotne skutki także w zakresie jego dalszego zatrudnienia w spółce. Skutki te nie zostały wprost uregulowane przez przepisy Kodeksu spółek handlowych, które w ogóle nie regulują stosunku pracy, na podstawie którego może być wykonywane zatrudnienie członków zarządu spółek prawa handlowego.

Zgodnie z art. 203 § 1 k.s.h. i art. 370 § 1 k.s.h. członkowie zarządu mogą być odwołani w każdej chwili, co jednak nie uwłacza ich roszczeniom z umowy o pracę. Przepisy te wskazują, że w razie zatrudnienia członka zarządu spółki na podstawie umowy o pracę stosunek pracy łączący go ze spółką ma charakter niezależny wobec stosunku funkcyjnego związanego z pełnieniem przez tę osobę mandatu członka zarządu. Ma to istotne skutki praktyczne. Oznacza, że rozwiązanie stosunku funkcyjnego przez odwołanie danej osoby z funkcji członka zarządu nie powoduje automatycznie rozwiązania z nią stosunku pracy. Dlatego, jeśli członek zarządu był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nie określony, konieczne jest jeszcze wypowiedzenie mu umowy o pracę lub jej rozwiązanie bez wypowiedzenia z przyczyn zawinionych lub nie zawinionych. Organem, który powinien rozwiązać z byłym członkiem zarządu umowę o pracę, jest zarząd spółki, gdyż to zarząd spółki jest zasadniczo uprawniony do reprezentowania spółki na zewnątrz. Nie mają tu zastosowania normy art. 210 k.s.h. lub art. 379 k.s.h. wymagające w umowach między spółką a członkami zarządu działania rady nadzorczej albo pełnomocnika ustanowionego uchwałą wspólników lub walnego zgromadzenia akcjonariuszy, ponieważ przed wypowiedzeniem umowy o pracę lub przed złożeniem oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia osoba będąca dotychczas członkiem zarządu przestała pełnić tę funkcję na skutek jej odwołania. Podobnie wypowiedział się w tym zakresie Sąd Apelacyjny w Gdańsku w uzasadnieniu wyroku z 29 lipca 1991 r. (III APr 79/91, OSP 1992/3/59), podnosząc także, że Jeżeli w dacie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia dotychczasowy członek zarządu nie pełnił już tej funkcji, należy przyjąć, iż organem uprawnionym do rozwiązania umowy o pracę był zarząd.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00