Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-07-22

Emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach - cz. 1

Emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach... (cz. 1)

Małgorzata Trybacka

Małgorzata Galas

Prawo do emerytury na podstawie art. 32 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych mają tylko te osoby, które w trakcie wykonywania prac uznanych w przepisach emerytalnych za prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze podlegały ubezpieczeniu pracowniczemu.

Zgodnie z art. 32 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz. 1118 ze zm.) ubezpieczonym urodzonym przed 1 stycznia 1949 r., będącym pracownikami zatrudnionymi w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, przysługuje emerytura w wieku niższym od powszechnie obowiązującego.

Jak wynika z powyższego – ustawodawca, reformując system ubezpieczeń społecznych, utrzymał dotychczasowe zasady wcześniejszego przechodzenia na emeryturę przez osoby, które 1 stycznia 1999 r. miały ukończony 50. rok życia. Użyty w ww. przepisie zwrot „ubezpieczeni będący pracownikami” oznacza, że prawo do wcześniejszej emerytury mają tylko ci ubezpieczeni, którzy pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wykonywali w ramach stosunku pracy, tj. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Tym samym wykonywanie czynności uznanych w przepisach za pracę w warunkach szczególnie uciążliwych dla zdrowia, np. przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na własny rachunek, nie uzasadnia ubiegania się przez tę osobę o prawo do emerytury w obniżonym wieku.

Uprawnienie do przejścia na emeryturę – na podstawie art. 32 ustawy – przysługuje niezależnie od tego, czy w dacie zgłoszenia wniosku o świadczenie zainteresowany był zatrudniony w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. W związku z tym bez znaczenia pozostaje fakt, że bezpośrednio przed złożeniem wniosku o emeryturę zainteresowany wykonywał działalność zarobkową na innej podstawie niż stosunek pracy (np. wykonywał pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą na własny rachunek).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00