Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-12-16

Wystawianie zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy

Bogusław Staroń, Hipolit Piętka Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 60, poz. 636 ze zm.), przy ustalaniu prawa do zasiłków i ich wysokości dowodami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, konieczności osobistego sprawowania opieki na chorym członkiem rodziny, pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej są zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy wystawiane na druku ZUS ZLA. Wzór tego zaświadczenia zamieszczamy na końcu wyjaśnień.
Natomiast zgodnie z art. 53 ust. 2 powołanej ustawy, do wpłaty zasiłku macierzyńskiego przewidywaną datę porodu określa zaświadczenie wystawione przez lekarza na zwykłym druku, zaś datę porodu potwierdza się zaświadczeniem wystawionym przez lekarza także na zwykłym druku albo aktem urodzenia dziecka.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy (poniższe przypadki niemożności wykonywania pracy traktuje się na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby):
• w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zwalczaniu chorób zakaźnych albo zwalczaniu gruźlicy,
• z powodu przebywania w:
a) stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego w celu leczenia uzależnienia alkoholowego,
b) stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej w celu leczenia uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych.
- nie dłużej jednak niż przez 6 miesięcy, a jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została gruźlicą - nie dłużej niż przez 9 miesięcy.
TREŚĆ ZAŚWIADCZENIA
Wystawianie zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby jest jednym z elementów postępowania w procesie orzekania o czasowej niezdolności do pracy przez lekarza leczącego.
W myśl art. 54 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych upoważnia do wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy lekarza, lekarza stomatologa, starszego felczera i felczera, po złożeniu pisemnego oświadczenia, że zobowiązuje się do przestrzegania zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wykonywania obowiązków wynikających z przepisów ustawy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00