Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-01-27

Gdy pracownik straci uprawnienia

Pracodawca, podejmując decyzję o zatrudnieniu danej osoby, kieruje się wieloma kryteriami. Jednym z najważniejszych, jakie musi spełniać kandydat do pracy, jest posiadanie określonych uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na danym stanowisku.

Joanna Deptuch
Jako przykłady koniecznych uprawnień do wykonywania pracy na danym stanowisku można wskazać posiadanie licencji pilota, prawa jazdy, uprawnień tłumacza przysięgłego, radcy prawnego. Pracodawca, zatrudniając daną osobę, wybiera ją m.in. dlatego, że posiada ona określone uprawnienia.
Utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku powoduje, iż pracownik nie może wykonywać powierzonych mu obowiązków.
Ustawodawca, regulując skutki utraty uprawnień, uzależnił prawa oraz obowiązki pracownika i pracodawcy od tego, czy sytuacja, w jakiej znalazł się pracownik, jest przez niego zawiniona. Ustalenie powodów utraty uprawnień decyduje o tym, czy pracodawca ma możliwość zwolnienia pracownika, który nie może wykonywać powierzonych mu zadań, czy stosunek pracy podlegać będzie ochronie przewidzianej w przepisach prawa pracy, co odbywa się kosztem naruszenia interesu pracodawcy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00