Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2002-04-28

Godność osobista pracownika prawem chroniona

Cześć i godność człowieka należą do kategorii dóbr osobistych. Są to istotne wartości ludzkie o charakterze niemajątkowym, nie podlegające dziedziczeniu. Uznane przez obowiązujący system prawny podlegają ochronie prawa.

Witold Bugajny
Każda osoba ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym. Gwarantuje to art. 47 Konstytucji RP. Ochrona ta realizowana jest przede wszystkim przy zastosowaniu właściwych środków karnych i cywilnoprawnych.
Prawo karne
Jak wynika z art. 212 Kodeksu karnego, odpowiedzialności karnej podlega sprawca, który pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej - o postępowanie lub właściwości mogące poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego do piastowanego stanowiska, wykonywanego zawodu albo określonego rodzaju działalności. Surowszej odpowiedzialności podlega sprawca, który pomawia daną osobę lub inny podmiot za pomocą środków masowego komunikowania - radia, telewizji, prasy, wydawnictw książkowych. W ramach tej odpowiedzialności sąd może orzec obok odpowiedniej kary także nawiązkę na rzecz samego pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża lub na inny cel społeczny wskazany przez pomówionego (zniesławionego).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00