Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-08-10

UWAGA, KONTROLA!

Zgodnie z obowiązującym prawem pracodawca powinien znać zadania, uprawnienia i zasady działania Państwowej Inspekcji Pracy.

Sylwia Oziembło
auditor wewnętrzny systemu zarządzania bhp
Zgodnie z art. 1 ustawy z 6 marca 1981 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1362 ze zm.) Państwowa Inspekcja Pracy jest organem powołanym do nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, a w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zadania Państwowej Inspekcji Pracy
Zadania nałożone w art. 8 ust. 1 powołaną ustawą na Państwową Inspekcję Pracy wiążą się ściśle z zakresem dokonywanych kontroli na terenie zakładów pracy.
Do zadań tych należy w szczególności nadzór i kontrola przestrzegania przez pracodawców prawa pracy, w tym przepisów i zasad bezpieczeństwa pracy, przepisów dotyczących stosunku pracy, wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, czasu pracy, urlopów, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem, zatrudniania młodocianych i osób niepełnosprawnych oraz inicjowanie przedsięwzięć w sprawach ochrony pracy w rolnictwie indywidualnym.
Ponadto Państwowa Inspekcja Pracy dokonuje kontroli przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy przy projektowaniu budowy, przebudowy i modernizacji zakładów pracy oraz stanowiących ich wyposażenie maszyn i innych urządzeń technicznych oraz technologii.
W ramach swojego działania Państwowa Inspekcja Pracy uczestniczy w przejmowaniu do eksploatacji wybudowanych lub przebudowanych zakładów pracy albo ich części w zakresie ustalonym w przepisach prawa pracy.
Kontrole takie zaliczane są do odbiorów, do których zgłoszenia do PIP obliguje w art. 56 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126 ze zm.).
Zadaniem Państwowej Inspekcji Pracy jest ponadto nadzór i kontrola przestrzegania przez pracodawców wymagań bhp przy konstruowaniu i produkcji maszyn, urządzeń oraz narzędzi pracy, jak też opakowań, których używanie mogłoby spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00