Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-10-19

WSZYSTKO O RENCIE WYPADKOWEJ

Świadczenia wypadkowe uregulowane w ustawie z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. Nr 199, poz. 1673 ze zm.), dalej zwanej „ustawą wypadkową”, w odróżnieniu od innych świadczeń przysługują niezależnie od długości okresu ubezpieczenia wypadkowego oraz bez względu na datę powstania niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Anna Michalska
ZASADY OGÓLNE
Zgodnie z nową ustawą wypadkową - przy ustalaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty rodzinnej z tytułu ubezpieczenia wypadkowego - do ustalenia wysokości tych świadczeń oraz ich wypłaty stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z uwzględnieniem przepisów ustawy wypadkowej.
Okresami ubezpieczenia wypadkowego są okresy podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu, a przed 1 stycznia 1999 r. okresy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub zaopatrzeniu emerytalnemu twórców. Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową przysługuje również wówczas, gdy niezdolność ta powstanie po upływie 18 miesięcy od ustania okresów ubezpieczenia wypadkowego lub okresów wymienionych w art. 57 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (dalej określanej w tekście jako „ustawa emerytalna”).
Do ustalenia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty szkoleniowej z ubezpieczenia wypadkowego stosuje się przepisy ustawy emerytalnej. W przypadku gdy ubezpieczony pobierał wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy lub zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego - prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty szkoleniowej nie może powstać wcześniej niż od chwili zaprzestania pobierania tego wynagrodzenia, zasiłku lub świadczenia rehabilitacyjnego i nie wcześniej niż od miesiąca zgłoszenia wniosku. Należy pamiętać, że prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową albo do renty szkoleniowej przysługuje nie wcześniej niż od daty spłaty zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00