Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-11-09

ZATRUDNIJ PRACOWNIKA

Umowa zlecenia

Zatrudnianie na podstawie umów cywilnoprawnych jest bardzo częstą praktyką, prowadzoną przez wielu pracodawców. Ten sposób zatrudnienia niewątpliwie jest dla nich korzystny.

MICHAŁ CULEPA
e-mail: michal.culepa@infor.pl
Zlecenie jest jedną z dwóch umów cywilnoprawnych, na podstawie której wykonywana jest praca. Jej ogólne ujęcie pozwala na dość elastyczny sposób kształtowania obowiązków stron tej umowy.
Regulacje kodeksowe
Umowa zlecenia jest stosunkiem zobowiązaniowym, uregulowanym w Kodeksie cywilnym, w art. 734-751. Na jej podstawie przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie (zleceniodawcy).
Przedmiotem umowy zlecenia jest zatem - inaczej niż przyjmuje się to zwykle - dokonywanie czynności prawnych na rzecz zleceniodawcy, a więc np. podpisywanie umów, składanie innych oświadczeń woli w sposób i na zasadach określonych w umowie. W przypadku wykonywania określonych czynności faktycznych u danego zleceniobiorcy i na jego rzecz, do umowy o świadczenie takich czynności (np. prowadzenie spraw kancelaryjnych, czynności administracyjno-biurowe, sprzedaż rzeczy na zlecenie danego przedsiębiorcy) będą stosowane przepisy k.c. o zleceniu jedynie wówczas, gdy inne przepisy prawa jej nie uregulowały (por. art. 750 k.c.).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00