Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-04-13

Od zatrudnienia do zwolnienia pracownika. Rodzaje umów o pracę

Stosunek pracy powstaje w wyniku zawarcia umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru i spółdzielczej umowy o pracę.
Umowa na okres próbny
Umowa ta może zostać zawarta jedynie w chwili nawiązania stosunku pracy, a więc jako pierwsza umowa między stronami, poprzedzająca zawarcie innych umów o pracę. Jej celem jest sprawdzenie przez pracodawcę przydatności pracownika do wykonywania pracy określonego rodzaju. Pracownik z kolei ma możliwość skonfrontowania swoich predyspozycji i oczekiwań z warunkami pracy u danego pracodawcy. Zawarcie tej umowy nie oznacza przyrzeczenia kontynuowania zatrudnienia nawet w przypadku nienagannego wywiązywania się przez pracownika ze swoich obowiązków w okresie próbnym. Jednak dalsze dopuszczanie pracownika do pracy po upływie okresu próbnego rodzi roszczenie o ustalenie, iż doszło do zawarcia kolejnej umowy o pracę.
Ustawodawca pozostawił stronom stosunku pracy pełną swobodę co do zawarcia tego rodzaju umowy oraz ograniczoną - co do czasu jej trwania. Artykuł 25 § 2 k.p. określa maksymalny czas trwania umowy na okres próbny - 3 miesiące.
WAŻNE! Umowa zawarta na okres dłuższy od określonego w Kodeksie pracy, mimo nazwania jej umową na okres próbny, będzie traktowana jako umowa zawarta na czas określony, ze wszystkimi tego konsekwencjami.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00