Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-07-13

Samozatrudnienie - wady i zalety. Formy i ustalenie współpracy

Małgorzata Kozdęba
Agnieszka Kiełbowicz
Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, może w dowolnej formie prawnej nawiązać współpracę z innym podmiotem działającym na rynku. Wybór formy współpracy pozostawiony jest stronom, które w umowie określają tryb i formę przyszłej współpracy.
Współpraca może być prowadzona na podstawie: umowy zlecenia, umowy o dzieło, kontraktu menedżerskiego, umowy agencyjnej.
Istotną kwestią jest ustalenie warunków i zasad współpracy. Strony muszą porozumieć się m.in. co do miejsca i czasu wykonania określonej pracy, zasad wynagradzania, zakresu odpowiedzialności.
Swoboda kontraktowa i jej granice
Konsekwencją cywilnoprawnego charakteru łączącego strony stosunku prawnego jest zastosowanie do niego zasady swobody kontraktowania. W myśl tej zasady strony mogą w sposób dowolny nawiązywać, kształtować i rozwiązywać stosunki prawne, w tym w zakresie nieuregulowanym w Kodeksie cywilnym (tzw. umowy nienazwane), jeżeli odpowiada to ich potrzebom i ich woli.
Granice swobody kontraktowania wyznaczają:
• sprzeczność z ustawą lub zasadami współżycia społecznego,
• sprzeczność z naturą danego stosunku prawnego,
• niemożność świadczenia.
Nieważne będą zapisy umowne sprzeczne z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa (np. zastrzeżenie z góry prawa do naliczania odsetek od zaległych odsetek jako sprzeczne z art. 482 § 1 k.c.) oraz mające na celu ich obejście. Przez sprzeczność z zasadami współżycia społecznego należy rozumieć w przypadku umów postanowienia naruszające zasady uczciwego obrotu, rzetelności i dobrych obyczajów.
WAŻNE! Strony muszą pamiętać, iż przepisy Kodeksu cywilnego regulujące dane typu umowy zawierają normy ograniczające swobodę kształtowania treści danego stosunku prawnego.
Z kolei nie będzie wiążąca dla stron umowa o świadczenie, które było niemożliwe w chwili zawarcia umowy z obiektywnego punktu widzenia i niemożność ta ma charakter ciągły (może wynikać zarówno z przeszkód natury fizycznej, jak i prawnej). Ochronę przed nielojalnością kontrahenta stanowi art. 387 § 2 k.c., który nakłada na stronę, która przy zawieraniu umowy wiedziała o niemożności świadczenia i nie wyprowadziła z błędu drugiej strony, obowiązek naprawienia powstałej szkody.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00