Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-11-09

Ochrona zdrowia pracowników. Czynniki szkodliwe, niebezpieczne i uciążliwe

Dariusz Brzykaczy
Pracownicy, którzy pracują w narażeniu na czynniki uciążliwe lub niebezpieczne, oprócz odpowiedniej opieki lekarskiej, powinni więc mieć tak zorganizowaną pracę, aby ograniczyć oddziaływanie tych czynników na ich organizm.
Przepisy Kodeksu pracy, w ramach szczególnej ochrony zdrowia pracowników narażonych na działanie substancji i czynników rakotwórczych oraz pyłów zwłókniających, obligują ponadto pracodawcę zatrudniającego pracowników w warunkach takiego narażenia do zapewnienia tym pracownikom okresowych badań lekarskich także po zaprzestaniu pracy w kontakcie z tymi substancjami, czynnikami lub pyłami. Jeżeli w przypadku zatrudnienia w warunkach wymienionych narażeń zainteresowana osoba (były pracownik) zgłosi wniosek o objęcie takimi badaniami, pracodawca jest obowiązany zapewnić wymienione okresowe badania lekarskie również po rozwiązaniu stosunku pracy z danym pracownikiem.
Warto zatem poznać podstawowy podział czynników szkodliwych i niebezpiecznych występujących w różnych rodzajach czynności związanych z wykonywaniem pracy.
Czynniki te ze względu na rodzaj oddziaływania dzieli się na niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe.
Czynniki niebezpieczne - ich wystąpienie może prowadzić do powstania konkretnego. Skutek działania czynników niebezpiecznych jest w większości przypadków natychmiastowy, ale skutki zdrowotne oddziaływania niektórych z nich mogą pojawić się w późniejszym czasie. Przykładem ich mogą być zatrucia chemiczne, na które organizm ludzki może zareagować dopiero po pewnym okresie czasu, mimo iż znajdują się w nim od momentu zatrucia.
Skutki tego rodzaju czynników nie są natychmiastowe. Wystąpienie schorzenia następuje dopiero po pewnym okresie oddziaływania czynnika na organizm człowieka. Mogą należeć do nich nieprawidłowe oświetlenie stanowisk pracy czy też nieodpowiednia pozycja przy pracy, powodująca nadmierne obciążenia pewnych części układu mięśniowo-szkieletowego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00