Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-04-18

Zaliczanie szkoleń do czasu pracy

Organizacja szkoleń może oznaczać dla pracodawcy podwójny koszt - nie tylko samego szkolenia, ale również koszt wynagrodzenia za czas pracy pracowników. Warto przy planowaniu budżetów szkoleniowych być świadomym przepisów regulujących kwestie zaliczania czasu szkoleń do czasu pracy.

Monika Cieślak
Przepisy prawa pracy w precyzyjny sposób regulują jedynie kwestie szkoleń bhp. Natomiast organizowanie innych szkoleń w weekendy lub poza godzinami pracy często powoduje liczne wątpliwości zarówno po stronie pracowników, jak i pracodawców.
Zgodnie z art. 128 § 1 czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. To pozostawanie do dyspozycji pracodawcy należy rozumieć jako obowiązek stawienia się w wyznaczonym miejscu (niekoniecznie w zakładzie pracy) w stanie umożliwiającym wykonywanie określonych zadań. Pozostawaniem do dyspozycji jest z pewnością uczestnictwo w szkoleniu, na które pracownik zostaje wysłany przez swojego pracodawcę, choć w tym czasie praca przypisana do stanowiska pracownika nie jest wykonywana. Wątpliwości nie budzi udział w szkoleniach w normalnym czasie pracy, jednakże pojawiają się one w związku z udziałem w szkoleniach poza godzinami pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00