Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-07-25

Roszczenia pracownika

Przywrócenie do pracy, ponowne zatrudnienie i dopuszczenie do pracy to określone kodeksowo roszczenia pracownika w stosunku do pracodawcy.

Michał Graczyk
Z roszczeniem o przywrócenie do pracy pracownik może wystąpić w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę (art. 45 § 1 k.p.) oraz niezgodnego z prawem rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 56 § 1 k.p.).
W pierwszym przypadku stosunek pracy ustaje z upływem okresu bezprawnie dokonanego wypowiedzenia, w drugim ze skutkiem natychmiastowym. Pracownik może więc w celu odzyskania utraconego zatrudnienia wystąpić z roszczeniem o przywrócenie do pracy. Jest ono o tyle istotne, że zarówno bezprawne wypowiedzenie, jak i niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia jest czynnością ważną, tj. skuteczną i zawsze prowadzi do ustania stosunku pracy. Przysługujące pracownikowi w tym zakresie roszczenie należy traktować jako restytucję (odnowienie stosunku pracy bez potrzeby zawarcia ponownej umowy).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00