Artykuł
Zasiłki 2007 r.
Aneta Maj
Wstęp
Prawo do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przysługuje osobom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu - obowiązkowo lub dobrowolnie.
W dniu oddania książki do druku prezydent podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która przewiduje obniżenie składki rentowej od 1 lipca 2007 r. o 3 pkt proc. po stronie pracowników.
Osoby uprawnione do świadczeń
Świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przysługują osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym:
l obowiązkowo, tj.:
- pracownikom,
- członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
- osobom odbywającym służbę zastępczą,
l dobrowolnie, tj.:
- osobom wykonującym pracę nakładczą,
- osobom wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, i osobom z nimi współpracującym,
- osobom prowadzącym pozarolniczą działalność oraz osobom z nimi współpracującym,
- osobom wykonującym odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
- duchownym.
Do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego należą:
l zasiłek chorobowy,
l świadczenie rehabilitacyjne,
l zasiłek wyrównawczy,
l zasiłek macierzyński,
l zasiłek opiekuńczy.
Ważne!
Świadczeniem pieniężnym z tytułu choroby jest także wynagrodzenie, do którego pracownik oraz osoba wykonująca pracę nakładczą zachowuje prawo w okresie niezdolności do pracy z powodu choroby na podstawie art. 92 k.p.
Świadczenia pieniężne z tytułu choroby
Choroba jest zdarzeniem losowym, którego nikt nie planuje. Przez 33 dni choroby pracownika to pracodawca ponosi ryzyko jego choroby, bowiem on wypłaca wynagrodzenie za czas choroby w tym okresie. Po 33 dniach pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego, który finansowany jest ze środków ZUS.
Wynagrodzenie za czas choroby
Na podstawie art. 92 k.p. za okres niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej łącznie do 33 dni pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, które pracodawca finansuje z własnych środków. Wynagrodzenie to nie podlega zatem rozliczeniu w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right