Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-05-15

Wypłata świadczeń ze stosunku pracy po śmierci pracownika

Po śmierci pracownika prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą na małżonka zmarłego i członków jego najbliższej rodziny uprawnionych do renty rodzinnej. Osobom tym przysługuje także odprawa pośmiertna. W razie braku takich osób prawa majątkowe ze stosunku pracy wchodzą do spadku. Pracodawca nie ma wtedy obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej.

Zasady wypłaty należności ze stosunku pracy po zmarłym pracowniku oraz związane z tym obowiązki pracodawcy różnią się w zależności od tego, czy zmarły pozostawił małżonka oraz bliskich krewnych (dzieci, rodziców) spełniających warunki do uzyskania renty rodzinnej, czy też nie. Z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa, a prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą, w równych częściach, na małżonka zmarłego i osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli zmarły nie pozostawił takich osób, prawa majątkowe wchodzą do spadku (art. 631 ustawy - Kodeks pracy, dalej: k.p.).

Prawa majątkowe ze stosunku pracy zmarłego

Do praw majątkowych ze stosunku pracy, o których mowa w art. 631 k.p., należą wszystkie niewypłacone należności przysługujące zmarłemu pracownikowi, obejmujące np.:

● zaległą i bieżącą pensję zasadniczą wraz z dodatkami i prowizjami,

● nagrodę jubileuszową,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00