Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2009-09-08

Ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych

Monika Frączek

specjalista ds. prawa pracy

Ryczałt za pracę nadliczbową jest dobrym sposobem na ustalenie prawidłowej wysokości wynagrodzenia pracownika stale pracującego poza zakładem pracy, najczęściej w systemie zadaniowego czasu pracy, np. przedstawiciela medycznego, przedstawiciela handlowego, informatyka - programisty pracującego w domu itp. Ponadto pozwala uniknąć ewentualnych konfliktów dotyczących przepracowanego czasu i wynagrodzenia z tego tytułu, wynikających z faktu, że takim pracownikom nie ewidencjonuje się godzin pracy.

PODSTAWA PRAWNA

● Ustawa z 26 czerwca 1974 r. — Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) — art. 149 § 2, art. 1511 § 4, zwana dalej Kodeks pracy.

Kodeks pracy nie zawiera definicji ryczałtu. Zatem należy mu nadać takie znaczenie, jakie ma w powszechnym rozumieniu. Zgodnie ze "Słownikiem Encyklopedycznym Edukacja Obywatelska (R. i M. Smolski, E. H. Stadtmuller, Wydawnictwo Europa, 1999 r.) Oznacza to, że w przypadku wprowadzenia ryczałtu za pracę w godzinach nadliczbowych pracodawca jest zwolniony z obowiązku ustalania liczby godzin nadliczbowych w każdym miesiącu. Pracodawca zakłada z góry przewidywaną liczbę nadgodzin, które pracownik średnio wypracowuje w każdym miesiącu, i za nie płaci.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00