Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-04-16

OBOWIĄZKOWE SKŁADKI NA FUNDUSZE CELOWE

Większość pracodawców zobowiązana jest do wpłat składek na określone fundusze celowe. Jak kształtują się składki, kto musi je opłacać i w jakich terminach, to tematy, które składają się na treść tego artykułu.

Tematem tego artykułu jest przybliżenie podstawowych zagadnień związanych z dwoma funduszami: Funduszem Pracy (dalej FP), Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (dalej FGŚP).
Obowiązek opłacania składek na FP wynika z art. 53 i 56 ustawy z 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. z 2001 r. Nr 6, poz. 56 ze zm.), natomiast obowiązek wpłacania składek na FGŚP wynika z art. 17 ustawy z 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 85 ze zm.).
Wysokość składek
Wysokość składek w 2003 r. została ustalona w ustawie budżetowej i wynosi:
•  na Fundusz Pracy - 2,45% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczania wyrażonego w art. 19 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którą roczna podstawa wymiaru składek nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, w 2003 r. kwota ta wynosi 65 850 zł,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00