Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-09-16

Pomoc społeczna w działalności organizacji

Organizacje pozarządowe mogą prowadzić działalność także w zakresie pomocy społecznej. Odpowiednie organy państwa lub samorządu mogą zlecać tym organizacjom zadania z zakresu takiej pomocy. Organizacja otrzymuje wówczas dotację na dofinansowanie realizacji zleconych zadań.

SŁawomir LiŻewski

Co to jest pomoc społeczna?

Termin ten oznacza przede wszystkim zakres działań podejmowanych w ramach wsparcia dla osób potrzebujących takiej pomocy w uzasadnionych przypadkach.

Jak czytamy w ustawie z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.

Pomoc społeczną organizują organy administracji rządowej i samorządowej, jednak współpracując w tym zakresie, na zasadzie partnerstwa, z:

● organizacjami społecznymi i pozarządowymi,

● Kościołem Katolickim, innymi kościołami, związkami wyznaniowymi oraz

● osobami fizycznymi i prawnymi.

UWAGA!

Pomoc społeczna ma za zadanie wspieranie osób i rodzin w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwienie im życia w warunkach odpowiadających godności człowieka. Natomiast osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej mają obowiązek współdziałania w rozwiązywaniu ich trudnej sytuacji życiowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00