Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-11-01

Sprzedaż wysyłkowa z i na terytorium Polski

W odniesieniu do dostaw dokonywanych przez podatników na rzecz finalnych konsumentów, niebędących podatnikami VAT w kraju docelowym, do którego towary są wysyłane, opodatkowanie towaru ma miejsce, co do zasady, w kraju jego przeznaczenia, tzn. w Polsce, jeżeli dostawa została dokonana z innego kraju członkowskiego w ramach Wspólnoty na rzecz konsumenta z Polski.

Wyjątkiem jest nabycie nowych środków transportu, np. samochodów (zawsze opodatkowane w kraju, do którego konsument sprowadza nowy środek transportu) oraz sprzedaż wysyłkowa, w przypadku towarów wysyłanych w imieniu dostawcy na rzecz ostatecznych odbiorców, pod warunkiem że wartość sprzedaży u dostawcy nie przekroczy określonego progu.
Pojęcie sprzedaży
Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT1, przez pojęcie sprzedaży rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Sprzedaż wysyłkowa
Sprzedaż wysyłkowa występuje w sytuacji, kiedy podatnik w jednym państwie członkowskim sprzedaje i wysyła lub transportuje sam lub na własny rachunek towary do podmiotu niebędącego podatnikiem VAT w innym państwie członkowskim Wspólnoty (czyli do osoby fizycznej, organu publicznego, instytucji charytatywnej lub podmiotu niezarejestrowanego do celów podatku od wartości dodanej). Przykładem sprzedaży wysyłkowej jest działalność księgarni wysyłkowych, realizujących zamówienia za pośrednictwem poczty oraz zamówienia dokonywane przez internet.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00